Študijski obisk v Osijeku v okviru projekta Inclusive Border Cycling (IBC)

Datum objave: 8. 11. 2024
Novice

V okviru projekta Inclusive Border Cycling, ki poteka v sklopu programa Interreg Podonavje, smo skupaj s 16 partnerji iz Madžarske, Slovenije, Hrvaške, Slovaške, Romunije, Srbije, Moldavije in Avstrije izvedli uspešen študijski obisk v Osijeku, enem izmed ključnih kulturnih in industrijskih središč Slavonije. Obisk je bil del tretjega strokovnega partnerskega srečanja, namenjenega podrobni evalvaciji dosedanjih projektnih aktivnosti in načrtovanju prihodnjih korakov.

Na srečanju smo se posvetili več pomembnim temam, ki so pomembne za nadalnji potek projektnih aktivnosti ter ključne za trajnostni razvoj kolesarskega turizma. Poseben poudarek smo namenili strategijam za vključevanje lokalnih ranljivih skupin v razvoj in vzdrževanje obstoječih obmejnih kolesarskih poti. Ta pristop je pomemben za spodbujanje socialne vključenosti in gospodarskega razvoja v regiji. Razpravljali smo tudi o oblikovanju edinstvenih lokalnih zgodb, ki bodo obogatile izkušnjo kolesarjev in prispevale k promociji kulturne dediščine, pri tem si želimo vklučiti tudi digitalno doživetje. Ključna tema je bila tudi prilagoditev kolesarske infrastrukture za potrebe srebrne generacije in mladih, kar vključuje izboljšave dostopnosti in varnosti poti.

Poseben poudarek smo namenili trženju turističnega potenciala obstoječih kolesarskih poti, kot sta EuroVelo in Amazon of Europe, v širšem mednarodnem kontekstu. S tem želimo podpreti prihodnje razvojne strategije ter izboljšati kolesarsko infrastrukturo v regiji.

Eden od vrhuncev obiska je bil večerni ogled Osijeka s poudarkom na "storytellingu" in osvetlitvi zgodovinskih točk s stoletnimi lanternami. Ta inovativen pristop k interpretaciji kulturne dediščine je udeležencem omogočil nepozabno doživetje, ki ga načrtujemo implementirati tudi v našem lokalnem okolju. Obisk smo zaključili v Zlatni Gredi, znani po svoji naravni lepoti in trajnostnih praksah.

Izmenjava strokovnih znanj in dobrih praks bo prispevala k nadaljnjemu razvoju čezmejnega kolesarskega turizma ter trajnostnemu ohranjanju naravne in kulturne dediščine obmejnega področja. Projekt Inclusive Border Cycling tako ne spodbuja zgolj športnih aktivnosti, temveč krepi tudi regionalno sodelovanje in trajnostni razvoj.

Za več informacij o projektu in prihodnjih aktivnostih nas spremljajte na naši Facebook strani ter spletni strani projekta.

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem